Hava Durumu

Bursa'nın tarihine yön veren projeler: Başkan Mustafa Dündar anlattı

Osmangazi Belediye Başkanı ve 31 Mart yerel seçimlerinde tekrar aday olan Mustafa Dündar, Bursa'da basın mensuplarıyla bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar gerçekleştirdiği projeleri değerlendiren Dündar, gelecek döneme ilişkin hedeflerini ve vizyonunu paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
haberinanalizi.com
Bursa'nın tarihine yön veren projeler: Başkan Mustafa Dündar anlattı

BURSA / GÜLSÜN ARSLAN 

Dündar, görev süresi boyunca Osmangazi'nin gelişimine önemli katkılar sağladıklarını belirterek, mahallelerin altyapı sorunlarının çözümü, yeşil alanların artırılması, kültürel etkinliklerin desteklenmesi gibi alanlarda önemli projeleri hayata geçirdiklerini vurguladı. Ayrıca, gelecek dönemde de şeffaf, katılımcı ve sürdürülebilir bir belediyecilik anlayışıyla çalışacaklarını dile getirdi. Düşüncelerini şu şekilde ifade etti:

"Bursa bir tarih şehridir. Ve tarihi dokunun ayağa kalkışında da bizden önce başlamışlardır arkadaşlarımız. Birçok yapının, tarihi eserin ayağa kalkmasına vesile olmuş ve bizler artık rutin belediye faaliyeti olan temizlik işleri gibi tarihi eserlerin restorasyonunu bizim için kaçınılmaz. Tabii, bu tarihi doku çalışmaları olurken modern çizgi içerisinde tarihi yaşatan bir pazar olmamız var, biliyorsunuz. Bu da çok uzun soluklu, uzun süren ve şehircilik adına çok yönlü bir konuyu orada işlediğimiz bir projedir. Her şey kentsel dönüşüm projesidir. Çok önemsiyoruz. Panaroma'da öyle. Yani o bölgenin eski veya çöküntü halini almış olan bölgenin farklı bir konsept verilerek farklı bir şekilde yenilenmesidir. Tabii biz o projeyi hayata geçirdiğimizde dedik ki, işte on yıl sonra burasi bambaşka olacak. Bugün panoramaya gelen ziyaretçilerin, misafirlerin buluşma noktası. Yani ilk önce oraya gelip orada bir nefes alır, dinlenir. Orada artık tarihi bölgeye bir ne tarafa gidecekse kendine bir kullanamaz. Bu tarihi dokunun bundan sonraki süreçte de Bursa'da öncelikli projelerimiz arasında gerektiğini biliyoruz. Ve bunları öncelikle alıyoruz. İpek Yolu biliyorsunuz ta Hindistan'dan çıkıp son olarak Bursa'ya gelen bir tarih yolu. Ve biz bu İpek Yolu'nun Bursa versiyonunun İpek Yolu açılarak oluşturarak panoramadan oradan halılar bölgesi Muradiye'ye kadar giden Muradiye'den Çekirge'ye kadar uzanan bir aç oluşturulmak üzere var. Bu bugün bizim sözümüz, vizyon değildir. Bu bizim ilk iki bin dokuzda göreve geldiğimizde de söylediğimiz ama adım adım ortaya çıktı. Bir süreci yaşıyoruz. Hanlar bölgesine girdiğimizde, Panarova'dan çıkıyoruz. Taylan, Reyhan, adlı Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı,  Bakırcılar, Ulu Çarşı, oradan Hisar'a geliyoruz. Ve o civarda nereye yaparsak Osmangazi Belediyesi'nin o tarihi miraslar deme noktasında imzası vardır. Çarşıdaki tüm mallarda imzamız vardır. Araştırmalar yapmış olduğu iş birlikleri, hocalarımızın o araştır ortaya koymuş olduğu tasarım, proje planlarıyla çalışmaları sürdürüyoruz. Mesela Hisar bölgesi, Osmanlı döneminden çok iz barındırır. Ve tabii o günden bugüne çok zaman geçmiş. Çok şeyler geçmiş, değişmiş. Yani depremler görmüş, yangınlar görmüş. Dolayısıyla üst üste her katmanda ayrı medeniyetin olduğunu görüyoruz. Ve bizler de bu araştırma çalışmaları üniversitelerle yaparken orasını sosyal dokusunu da araştıran bir sürece girdik. Işte Hisar'da doğmuş kişilerle bir toplantı yaptık. Bu toplantıyı yaparken yanımızda hocalarımız var üniversitede. Bu işi bilen arkadaşlarımız var,  sosyal arkadaşlarımız var. Dışarıda büyümüş, dışarıda kiracı olmuş, dışarıda çıkmış zengin olmuş ama o bölgeyle alakası olan tüm kişilerle görüşmeler yaptık."

Seçim sürecine ilişkin de konuşan Dündar, adil ve demokratik bir seçim atmosferi oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Vatandaşların talep ve beklentilerini dikkate alarak, şehrin her kesimine eşit hizmet götürmeyi amaçladıklarını belirtti. Ayrıca, ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel alanlarda daha etkin çözümler üreteceklerini ve Osmangazi'nin yaşam kalitesini artırmak için yoğun çaba sarf edeceklerini sözlerine ekledi.

Mustafa Dündar, Osmangazi Belediye Başkanlığı için halkın desteğini ve güvenini isteyerek, şehrin daha yaşanabilir bir hale gelmesi için kararlılıkla çalışacaklarını vurguladı. Seçim sürecinin demokratik bir rekabet ortamında geçmesini temenni ederek, vatandaşların 31 Mart'taki tercihlerine saygı duyacaklarını belirtti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.