Hava Durumu

İletişim Başkanı Altun: Kamuoyu Haberlerin Doğruluğuna Özen Göstermeli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, haberlerin doğruluğuna dikkat çekerek kamuoyunun içerik paylaşırken özenli olması gerektiğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.10.2023 23:03
Haber Güncellenme Tarihi: 17.10.2023 23:03
Kaynak: AA
İletişim Başkanı Altun: Kamuoyu Haberlerin Doğruluğuna Özen Göstermeli

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gerginlik ve çatışma bölgelerinde gazetecilerin ve medya kuruluşlarının zorlu bir görev üstlendiğini belirtti. Doğru bilgi aktarmanın yanı sıra dezenformasyon kampanyalarıyla da mücadele etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Altun, "Ancak, geleneksel mecralar ve sosyal medya platformlarında dolaşan bilgilerin doğruluğunu ve güvenirliğini sağlamak sadece habercilerin işi değildir. Kamuoyunun da içerik paylaşırken haberlerin doğruluğuna dikkat ve özen göstermesi gerekmektedir." şeklinde uyarıda bulundu.

Sosyal medya çağının, yanıltıcı bilgilerin yayılmasının aracı haline geldiğini vurgulayan Altun, dezenformasyonun ciddi bir sorun olduğunu ve bilgiyi kontrol etmeden paylaşmanın vatandaşlara karşı ciddi bir kötülük olduğunu belirtti. Haber tüketicilerinin de sorumlu davranması gerektiğini söyledi.

İletişim Başkanlığı olarak medya okuryazarlığını güçlendirmek için çalıştıklarını ifade eden Altun, dezenformasyonla mücadele için geniş bir çabanın gerektiğini vurguladı ve medya kuruluşlarını ve sivil toplum örgütlerini yanlış bilgiyle mücadele için girişimde bulunmaya çağırdı. Dezenformasyonla mücadele, toplumun geniş katılımını gerektiren bir çaba olmalıdır.

Editör :  Hakan Sert

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.