Hava Durumu

Sosyal Medyanın Gerçek Dünyadaki İlişkilere Etkisi Uzmanından Çarpıcı Uyarılar!

Uzman Klinik Psikolog Buse Gökçe, sosyal medya kullanımının gerçek dünyadaki sosyal ilişkileri nasıl etkilediğini açıklıyor. Sanal dünyaya yönelişin, gerçek hayattaki ilişkileri zayıflatabileceğine dikkat çekiyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2023 15:48
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2023 15:48
Kaynak: İHA
Sosyal Medyanın Gerçek Dünyadaki İlişkilere Etkisi Uzmanından Çarpıcı Uyarılar!

Sosyal medya platformlarının yükselen popülaritesi, insanların günlük iletişim alışkanlıklarını kökten değiştirmekte ve bu durum, gerçek dünyadaki sosyal ilişkilere olan etkiyi tartışmaya açmaktadır. Uzman Klinik Psikolog Buse Gökçe, dijital platformların gerçek dünyadaki ilişkilere olan olumsuz etkileri konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Gökçe, yapılan araştırmalarda sosyal medya kullanımının artışının, insanları sanal ortamlarda ilişki kurmaya ve gerçeklikten uzak, yapay kimlikler oluşturmaya yönlendirdiğine dikkat çekiyor. Bu durumun, gerçek yaşamda kurulan derin, uzun süreli ilişkilerin yerini alabileceğini belirten uzman, sanal dünyanın cazibesinin gerçek hayattan kaçma eğilimine neden olduğunu ifade ediyor.

Sosyal medya bağımlılığının sık görüldüğü toplumlarda, gerçek yaşamdan kaçınmanın ve sanal ilişkilerin öne çıkmasının yeni bir yapı oluşturduğunu vurgulayan Gökçe, bu durumun en tehlikeli yanının, kişilerin anlık hazlar ve kısa süreli doyumlarla yetinme eğilimi olduğunu belirtiyor. Özellikle yetişkin ilişkilerinde sosyal medya kullanımının, çevre ile bağlantı kurma ve ilişkileri sürdürme amacıyla alternatif bir yol olarak görüldüğünü ancak bu durumun zaman içinde bireyleri gerçek çevrelerinden uzaklaştırarak yalnızlaştırabileceğini ekliyor.

Gökçe, sosyal medya kullanımının bağımlılık düzeyine ulaştığını gösteren belirtiler arasında kişinin gündelik rutinini kontrol edememesi ve sosyal medya araçlarını kullanırken geçirdiği zamanı kontrol etme güçlüğü çekmesini ön plana çıkarıyor. Bu durumun, sosyal yaşantıdaki ilişkilerin bozulması, okul ve iş hayatında başarı kaybı, uyku düzensizliği gibi işlevsel problemlere neden olabileceğini ifade ediyor.

Uzman, sosyal medya kullanımının olumlu bir deneyim olabilmesi için bilinçli ve dengeli bir şekilde kullanılması gerektiğine vurgu yaparken, kişilerin kendilerine zaman sınırları koymalarını, gerçek dünyadaki etkileşimlere odaklanmalarını ve dijital olmayan aktivitelere zaman ayırmalarını tavsiye ediyor. Gökçe, bu şekilde teknolojinin sağlıklı ve bilinçli bir şekilde kullanılmasının önemini vurgulayarak sözlerini noktalıyor.

Editör : Hakan Sert

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.