Hava Durumu

Yeni "Kentsel Dönüşüm Yasası" kabul edildi

Türkiye'de kentsel dönüşüm atağı! Yeni "Kentsel Dönüşüm Yasası" kabul edildi.Detaylar burada.

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2023 08:42
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2023 08:42
Kaynak: Haber merkezi
Yeni "Kentsel Dönüşüm Yasası" kabul edildi

6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketi sonrasında Türkiye genelinde kentsel dönüşüm hareketi başlamış durumda. Türk Milleti Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilen "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Teklifi," yaygın olarak "Kentsel Dönüşüm Yasası" olarak bilinmektedir. Bu yasa, afet riski taşıyan bölgelerin dönüşümüne yönelik düzenlemeler içermektedir ve bu konuda önemli bir adım olarak kabul edilmiştir.

Yasayla, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu etkili afet bölgeleri olarak kabul edilen alanlarda, depremler ve sonrasındaki hasarlarla bağlantılı idari işlemlere karşı açılan iptal davalarına yönelik yeni usuller getirilmektedir. Bu usuller, yargı süreçlerinin hızlandırılmasını amaçlamaktadır. 10 gün içinde ilk inceleme yapılacak ve dava dilekçesi ile ekleri tebliğ edilecektir. Savunma verme süresi 15 gün olacak, ancak bu süre bir defaya mahsus olmak üzere 10 gün uzatılabilecektir. İstinaf başvuruları en geç 2 ay içinde sonuçlandırılacaktır.

Ayrıca, dış finansman kaynaklarının Kentsel Dönüşüm Başkanlığına tahsis edilmesini sağlayacak düzenlemeler de bu yasa kapsamında yapılmıştır. Hazine taşınmazlarının değerlendirilmesi için Başkanlıkça yapılacak tahsis de bu düzenlemeye dahil edilmiştir.

Kanun ayrıca, riskli yapı tespiti, yıkım işlemleri, tahliye ve bilirkişi incelemelerine ilişkin detayları içermektedir. Yoksul veya düşük gelirli kişilere bağımsız bölümler verilmesi ve dava açılmasına ilişkin düzenlemeler de önemli bir yer tutmaktadır.

Kaynak: Haber merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.