Hava Durumu

Bursa organ bağışında zirvede

Bursa Bölgesi, organ bağışında liderliğini sürdürüyor. 2023'te de başarılı çalışmalarla organ bağışına öncülük ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.11.2023 12:58
Haber Güncellenme Tarihi: 04.11.2023 12:58
Kaynak: Haber merkezi
Bursa organ bağışında zirvede

Bursa,organ bağışında yıllardır liderlik yaparak 2023 yılında da öne çıktı. Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, Düzce ve Bilecik illerini kapsayan bu bölge, beyin ölümü tespiti ve aile bağış oranları açısından başarısını sürdürdü.

Bursa'daki hastanelerin donör bildirimleri ile bu bölgenin Türkiye'de organ bağışında öncü olduğunu belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Orkun Yıldırım, bu başarının Sağlık Müdürlükleri, hastane yöneticileri, yoğun bakım hekimleri, hemşireleri ve organ nakli koordinatörlerinin katkılarıyla gerçekleştiğini ifade etti. Dr. Yıldırım, organ bağışı farkındalık çalışmalarına destek veren tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de organ ve doku bekleyen hastaların sayısının arttığına dikkat çeken Dr. Yıldırım, 2023 itibarıyla Türkiye genelinde 24 bin 449 kişinin böbrek, bin 422 kişinin kalp, 2 bin 600 kişinin karaciğer, 204 kişinin akciğer, 277 kişinin pankreas, 3 bin 963 kişinin ise kornea nakli beklediğini söyledi. Bursa Bölgesi'nde de 2 bin 341 kişinin böbrek, 337 kişinin karaciğer, 138 kişinin ise hala kornea beklediğini belirtti.

Dr. Yıldırım, organ bağışının önemine vurgu yaparak, bağışların sayısının artırılması gerektiğini ve herkesin bir gün organ ihtiyacı olabileceğini söyledi. Organ bağışlarının azalması durumunda birçok hastanın organ nakli yapılmadan vefat edeceğine dikkat çekti ve insanların bu konuda duyarlı davranmasını, özellikle yakınlarının organlarını bağışlayarak umut olabileceğini ifade etti.

Kaynak: Haber merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.