Hava Durumu

BUÜ ve AntaliaGroup'dan savunma sanayi işbirliği anlaşması

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), AntaliaGroup ile savunma sanayi işbirliği için mutabakat metni imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2023 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2023 10:29
Kaynak: Haber merkezi
BUÜ ve AntaliaGroup'dan savunma sanayi işbirliği anlaşması

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ve özel sektör arasındaki üniversite-sanayi işbirliğini artırmaya yönelik önemli bir adım daha atıldı. BUÜ, Türkiye'deki 23 Araştırma Üniversitesi arasında yer alırken, bu prestijli statüsünü sürdürmek için akademik ve bilimsel çalışmalarını desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda, üniversite yönetimi, özel sektör temsilcileriyle farklı alanlarda işbirliği projeleri gerçekleştiriyor. BUÜ Teknoloji Transfer Ofisi'nin öncülüğünde, teknoloji ve Ar-Ge odaklı çalışmaları desteklemek amacıyla özel sektör temsilcileriyle yeni protokoller imzalama çabası sürdürülüyor.

Son olarak, savunma sanayi projeleri yürüten AntaliaGroup ile BUÜ Uygulamalı Mekanik ve İleri Malzemeler Araştırma Grubu arasında bir mutabakat metni imzalandı. Bu önemli anlaşmanın imza törenine BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, AntaliaGroup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Adıgüzel, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yazıcı, BUÜ Teknoloji Transfer Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Nihal Sağlam ve firma yöneticileri katıldı.

Rektör Ferudun Yılmaz, BUÜ'nün Araştırma Üniversitesi misyonunu yerine getirme amacı doğrultusunda üniversite-sanayi işbirliği konusunda özel bir çaba gösterdiklerini belirtti. Yılmaz, akademik ve bilimsel çalışmaların her zaman bu hedefe hizmet ettiğini vurgulayarak, Türkiye'nin yerli ve milli teknoloji geliştirme çabalarına destek verdiklerini açıkladı. Türkiye'nin sanayileşme hamlesi doğrultusunda, yerli teknolojinin geliştirilmesi için büyük bir çaba harcandığını ve BUÜ olarak bu çabanın bir parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Rektör Yılmaz, özellikle savunma sanayinde işbirliği yapılmasının önemine değinerek, imzalanan protokolün savunma sanayindeki işbirliği için temel oluşturduğunu belirtti. İmza töreninde ayrıca, BUÜ'nün bu işbirliği sayesinde nitelikli projeler üreteceğine olan inancını dile getirdi ve protokolün hayırlı olmasını diledi.

AntaliaGroup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Adıgüzel ise, Türk savunma sanayinin geliştirilmesinde yerli teknolojinin önemini vurguladı. Firma olarak, yerli teknoloji konusunda üniversitelerle işbirliği yapmaya özen gösterdiklerini ifade etti. BUÜ ile yapılacak projelerin farklı vizyonları geliştirmeye vesile olacağına inandığını belirten Adıgüzel, üniversite yönetimine işbirliği imkanı sunmalarından dolayı teşekkür etti.

Programın sonunda, Rektör Prof. Dr. Ferudun Yılmaz ve AntaliaGroup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Adıgüzel, hazırlanan mutabakat metnine birlikte imza attılar. Bu anlaşma, üniversite-sanayi işbirliğinin daha da güçlenmesine ve Türkiye'nin savunma sanayinde yerli teknoloji geliştirme çabalarına önemli katkılar sağlayacak.

Kaynak: Haber merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.