Hava Durumu

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy: "Laiklik ilkesine karşı uygulamalara geçit vermeyeceğiz"

Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Laiklik ilkesine karşı uygulamalara karşı olduklarını vurgulayan Toy, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kitaplarında dini mesajlar bulunduğunu, imam hatip okullarının artışını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 10:19
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 10:32
Kaynak: Haber Merkezi
haberinanalizi.com
Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy: "Laiklik ilkesine karşı uygulamalara geçit vermeyeceğiz"

BURSA / GÜLSÜN ARSLAN 

Toy, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kitaplarında dini mesajların yer aldığını, dernek ve vakıf maskesi altındaki tarikatların eğitim alanında etkinlik gösterdiğini vurguladı. İmam hatip okullarının sayısının artırıldığını ve devletin imkanlarının onlar için seferber edildiğini belirten Toy, yüksek öğretim öğrencileri için yurt açılmamasının, tarikat yurtlarını beslediğini ifade etti. Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, şu ifadeleri kullandı:

"Öğretmenler dini etkinliklere mecbur bırakılıyor, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kitaplarında dini mesajlar yer alıyor. Dernek ve vakıf maskesi takan tarikatlar, MEB'in protokolleriyle eğitimde etkinlik gösteriyor. İmam hatip okullarının sayısı artırılıyor ve devletin tüm imkanları onlar için seferber ediliyor. İktidar, yüksek öğretim öğrencileri için yurt açmayarak, eğitimdeki sınav basamaklarına yetecek eğitimi dahi devlet okullarında vermeyerek dolaylı olarak tarikat yurt ve etüt merkezlerini destekliyor.

BÜTÇEDEN BÜYÜK PAY ALIYOR 

Başarısızlığı tescillenmiş imam hatip okulları, bütçeden büyük pay alıyor. Sıbyan mektepleri kurulurken, yurdun dört bir yanında 'medrese öğrencileri' yürüyüşleri düzenleniyor.

NİTELİKLİ EGİTİM HAKKI 

Eğitim-İş olarak, Atatürk ilke ve devrimleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin laiklik ilkesi üzerinde yükseldiğinin bilinciyle, laiklik ilkesinin korunmasına büyük önem veriyoruz. Kişilerin inanç ve vicdan özgürlüklerini savunurken, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanmalarını ya da baskı altına alınmalarını kabul edilemez buluyoruz. Bu nedenle ülkede yaşayan herkesin çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, eşit, parasız ve nitelikli eğitim hakkına sahip olduğunu savunuyoruz ve bu hakkın yaşama geçirilmesi için mücadele ediyoruz.

"ÇOCUKLARA ÇAĞ DIŞI EĞİTİM REVA GÖRÜLMEMELİ"

Hiçbir dernek, vakıf, cemaat veya tarikat Milli Eğitim Sistemine ortak edilmemeli. Kimse Türkiye'nin geleceği olan çocuklar üzerinden siyasi çıkarlarını şekillendirmemeli. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferlerine mirası olan çocuklara çağdışı bir eğitimi reva görmemeli. Eğitim-İş olarak laik eğitim ve sosyal devlet ilkelerine aykırı uygulamalara geçit vermeyeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.