Hava Durumu

Sosyal Medya Tehlikesi: Ailelere Uyarı!

Sosyal medya yaygınlaşırken, ebeveynler çocukları için önlemler arıyor. İletişim profesyoneli Gamze Nurluoğlu, dijital ebeveynliğin önemine vurgu yapıyor: "Ebeveynlere büyük sorumluluklar düşüyor."

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2023 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2023 12:11
Kaynak: DHA
Sosyal Medya Tehlikesi: Ailelere Uyarı!

İletişim profesyoneli ve eğitmen Gamze Nurluoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine dayanarak, sosyal medya ve internet kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekiyor. Nurluoğlu, ülkede internet kullanım oranının yüzde 85, sosyal medya kullanımının ise yüzde 81 olduğunu belirtiyor. Günde 3 saatini sosyal medyada geçiren kullanıcıların yüzde 5,7'sinin ise 17 yaş altındaki gençler olduğuna vurgu yapıyor.

Dijital dünyanın çocuklarda beğenilme dürtüsü ve odaklanma sorunları yarattığını, ayrıca taciz ve siber zorbalık gibi risklere karşı savunmasız olduklarını belirten Nurluoğlu, ebeveynlere büyük sorumluluklar düştüğünü ifade ediyor. Sosyal medyada paylaşılan çocuk fotoğrafları ve bilgilerinin "sharenting" adı verilen yanlış bir davranış modeli olduğuna işaret ediyor ve çocukların siber zorbalığa maruz kalma riskini vurguluyor.

Nurluoğlu, dijital ebeveynliği önemli buluyor ve ebeveynlere çocukları sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korumak için sadece kullanımı sınırlamak değil, aynı zamanda bilinçlenmek ve dijital kullanımı düzenlemek gerektiğini söylüyor. Dijital ebeveynlerin çocuklarını dijital dünyanın zararlarından uzak tutarak, doğru teknoloji kullanımını teşvik etmeleri gerektiğini vurguluyor. Son olarak, ailelere çocuklarına rehberlik etmeleri, denetleme mekanizmaları oluşturmaları ve teknolojiyi çocuklar için faydalı deneyimlere dönüştürmeleri çağrısında bulunuyor.

Editör : Hakan Sert

Kaynak: DHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.