Hava Durumu

Ticaret Bakanlığı e-ticarette ürün denetimlerini güçlendiriyor

İnternetin gelişmesiyle birlikte e-ticaret, klasik alışverişin ötesinde yeni dinamiklere sahip bir pazar haline geldi. Ticaret Bakanlığı, internetten satılan kozmetik ürünlerin denetimini artırmaya karar verdi. Bu hamle, son dönemde popüler olan ve gelirlerini sosyal medya üzerinden kazanan internet fenomenlerinin denetimini içeriyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2023 22:21
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2023 22:21
Kaynak: Haber merkezi
Ticaret Bakanlığı e-ticarette ürün denetimlerini güçlendiriyor

E-ticaret giderek daha fazla tüketici tarafından tercih edilirken, bu alandaki denetimlerin zorluğu da artmış durumda. Ticaret Bakanlığı, bu durumu ele alarak internetten satılan kozmetik ürünlerin denetimini sıkılaştırma kararı aldı. Artık kozmetik ürün satan veya tanıtanlar da denetim kapsamında olacak.

Özellikle son dönemde sosyal medyada e-ticaretten gelir elde eden internet fenomenleri, Ticaret Bakanlığı'nın geliştirdiği etkin gözetim mekanizmasını yakından izliyor. Öne çıkan fenomenlerden Dilan Polat'ın tutuklanmasının ardından diğer fenomenler bu duruma dikkat etmek zorunda kaldılar.

Ticaret Bakanlığı, "e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi"ni başlattı. Bu proje, Türkiye'de e-ticaret yoluyla satılan ürünlerin güvenliğini artırmayı hedefliyor. Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu'na dayanarak e-ticarete konu ürünlerin denetimini daha etkin bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da bu konuya yer verildi. E-Ticarette piyasa gözetim ve denetimini artırma hedefiyle kurallar oluşturulacak ve gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.

Bu çerçevede hazırlanan "Uzaktan İletişim Araçları Yoluyla Piyasaya Arz Edilen Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik Taslağı" kamuoyunun görüşüne sunuldu. Taslağa göre internet, telefon gibi uzaktan iletişim araçları yoluyla satılan ürünlerin denetimi, şikayetler üzerine veya denetimi yapan yetkili kuruluşların talebi üzerine yapılacak. Yetkili kuruluşlar gerektiğinde gizli satın almalarla numune alabilecekler.

Geçen yıl internet üzerinden satılan ürünlerin denetimi Sağlık Bakanlığı ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı'na verildi. Sağlık Bakanlığı, 2022 yılında internet üzerinden satılan ürünlerin denetimini gerçekleştirerek birçok ürünün uygun olmadığını tespit etti.

Kaynak: Haber merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.