Hava Durumu

Gezeravcı'nın 13 deneye adanmış karşılama : Ankara'da 13 çocuk karşıladı

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uçağı Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:37
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 11:37
Kaynak: Haber Merkezi
haberinanalizi.com
Gezeravcı'nın 13 deneye adanmış karşılama : Ankara'da 13 çocuk karşıladı

Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştiren Alper Gezeravcı, 21 gün süren uzay yolculuğunun ardından Türkiye'ye dönüş yaptı.

Yurda dönen Alper Gezeravcı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile basın toplantısı düzenliyor.

Toplantıdan öne çıkan açıklamalar şöyle:

Kacır: Astronotumuz Alper Gezeravcı 19 Ocak 2024’teki fırlatma ile başlayan ISS’teki bilim misyonunu başarı ile gerçekleştirdi. Türk bilim insanların hazırladığı 13 deney astronotumuz tarafından başarıyla tamamlandı. Genetik, fizik, malzeme bilimi, tıp alanlarında bilim insanlarımızın yürüttüğü çalışmalara ışık tutacaktır.

Yeni nesil alaşımların geliştirilmesine, uzay aracı motorlarının daha iyi geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütüldü. 13 bilimsel deney için değil, ülkemizde bilime ve bilim insanlarımıza verdiğimiz değeri apaçık göstermesiyle bu misyon bizim için kıymetlidir. Bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeye devam edeceğiz.

Astronotumuz misyon sırasında 7 görüntülü video ve 2 telsiz bağlantısı gerçekleştirerek bizleri kapsamlıca bilgilendirdi.

Türkiye, 7’den 77’ye belki de ilk kez bir bilimsel çalışmayı başından sonuna izledi. Bu misyon, bilim topluluğu olma yönünde ülkemiz için yeni bir başlangıç olmuştur. Türk gençlerinin, ‘sadece başka milletlerin başarabileceği’ düşüncesiyle kurmaktan vazgeçeceği bir hayal kalmamıştır. İkinci astronotumuzun yakın bir zamanda yörünge altında bilimsel deneyleri yapmasını sağlayacağız.

Uzay İstasyonları geliştirme süreçlerine yönelik Ar-Ge programları başlatacağız. Ankara’da Uzay Teknolojileri Geliştirme Merkezi kuracağız. Bölgemizin en gelişmiş teleskobuna da sahip olacağız. İlk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı yakın zamanda uzaya göndereceğiz.

TEKNOFEST’i paydaşlarımızla birlikte düzenlemeye devam edeceğiz. Yarışmalarla uzay bilim ve teknolojilerinde insan kaynağını artırmaya devam edeceğiz. Alper Gezeravcı’nın gerçekleştirdiği uzay misyonu bir ilktir ama son olmayacaktır. Türk çocukları, TEKNOFEST kuşağı, Alper Gezeravcı’dan aldıkları bayrağı çok daha yükseğe taşıyacaklar. Alper Gezeravcı’ya bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Gezeravcı: Sizlerin gülümseyen yüzleri ile, memleketimizin sıcak kucaklaması ile karşılaştığım için çok mutluyum. Aslında en çok özlediğim şeylerden bir tanesiydi. Görevin başlangıç anından itibaren konulan hedef, hayallerimizin sınırını teşkil eden gökyüzündeki sınırları bertaraf eden hedefleri gerçekleştirmiş olmanın gururu ile ülkeme döndüm.

Yalnızca yapmış olduğumuz deneyler değil bunun öncesinde bizi bu sürece hazırlayan bilim insanlarının hazırlık süreci ve sonrasındaki projelere şahitlik ediyoruz. Sizler bundan sonra o bilim insanlarının yapılmak üzere bana teslim etmiş olduğu deneylerin gelecek adımlarına siz gençler imza atacaksınız.

13 DENEYE İTHAFEN 13 ÇOCUK KARŞILADI

Türkiye'den ABD'ye giden Cumhurbaşkanlığı'na ait özel uçak ile yurda dönen Astronot Gezeravcı'yı çocuklar Ankara'da ellerinde çiçeklerle karşıladılar. Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirdiği 13 deneye ithafen 13 çocuk Ankara'da Gezeravcı'yı karşıladı.

Çocuklarla sohbet eden Alper Gezeravcı, çocukların ona verdiği çiçekleri kabul ederken, onlara elinde getirdiği Türk Bayraklarını hediye etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.