Hava Durumu

Bursa'da deprem riski 1 milyon kişi risk altında

Bursa'da yaşanabilecek deprem riski ve kentsel dönüşüm ihtiyacı hakkında Serkan Işık'ın açıklamaları: Kentte 1 milyon kişi deprem riski altında.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 13:27
Kaynak: Haber merkezi
Bursa'da deprem riski 1 milyon kişi risk altında

Serkan Işık, Yapı Denetim ve Deprem Mühendisleri Derneği Bursa Temsilcisi olarak Bursa'da yaşanabilecek deprem riski ve Osmangazi ilçesindeki kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bursa, özellikle deprem riski açısından hassas bir bölge olarak öne çıkıyor. Serkan Işık, bu konuda dikkat çeken bir isim olarak öne çıkıyor ve aynı zamanda AK Parti'den Osmangazi Belediye Başkan aday adayıdır. Bursa'nın deprem riski ve kentsel dönüşüm ihtiyacı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Işık, kentte yaşayan 1 milyon kişinin deprem riski altında olduğunu vurguluyor.

Özellikle Bursa'nın 1855 yılındaki büyük depreminin üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen, bu tür olayların beklenmemesi gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle, kentsel dönüşümün bir öncelik olması gerektiğini ifade ediyor.

Serkan Işık, özellikle Osmangazi ilçesindeki eski yapıların risk altında olduğunu belirtiyor ve bu binaların yüzde 60'ını 3 yıl içerisinde yenileme taahhüdünde bulunuyor. Ayrıca, Bursa'daki nüfus artışı göz önüne alındığında, 1 milyon kişinin deprem riski altında olduğunu dile getiriyor.

Işık, kentsel dönüşümün nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda öneriler sunuyor. Özellikle Altıparmak ve Çarşamba mahallelerinin dönüşüm için öncelikli alanlar olduğunu belirtiyor ve rezerv alanlar oluşturarak bu bölgelerde kentsel dönüşümü hızlandırmayı hedefliyor. Hazine arazilerinin değerlendirilmesi, ulaşım ve altyapının tamamlanmış bölgelerin kentsel dönüşüm için önemli olduğunu söylüyor.

Kaynak: Haber merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.