Hava Durumu

Türkiye ekonomisinde enflasyon muhasebesi: Yeni yatırım fırsatları açılıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyon muhasebesi konusunda önemli bir adım attı.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 14:15
Kaynak: Haber merkezi
Türkiye ekonomisinde enflasyon muhasebesi: Yeni yatırım fırsatları açılıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, iş dünyasının talepleri arasında yer alan 'enflasyon muhasebesi' konusunda tebliğ taslağı yayınladı. Prof. Dr. Aydın Karapınar, bu önemli adımın ekonomi için büyük bir gelişme olduğunu ifade ederek gerçek karların ve bilançoların açığa çıkmasıyla yeni yatırım fırsatlarının doğabileceğini söyledi.

BTSO Akademi, iş dünyasına rehberlik eden eğitimlerle faaliyetlerine devam ediyor. Yüksek enflasyonun iş dünyası temsilcileri için öncelikli talep haline gelmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 'enflasyon muhasebesi' tebliği hakkında BTSO Akademi önemli bir eğitim düzenledi. Prof. Dr. Aydın Karapınar'ın sunumuyla gerçekleşen bu eğitime 500'den fazla kişi katıldı. Eğitim, enflasyonun finansal tablolara etkisinden, enflasyon düzeltmesi uygulaması için gerekli hazırlıklara, gelir tablosu ve bilanço kalemlerinin düzeltilmesine kadar birçok konuyu içeriyordu.

Prof. Dr. Aydın Karapınar, enflasyon muhasebesinin iş dünyası ve muhasebe meslek mensupları için büyük önem taşıdığını vurgulayarak yüksek enflasyonun kurumsal yatırımcılar için büyük bir engel olduğunu belirtti. Enflasyon muhasebesinin uygulanmasıyla finansal bilgilerin daha güvenilir hale geleceğini ve dünya ile karşılaştırılabilir hale geleceğini söyledi. Ayrıca, bu uygulamanın yeni yatırımların önünü açacağını belirtti.

Türkiye'nin uzun bir süredir enflasyon sorunu yaşadığını hatırlatan Karapınar, bu uygulamanın ekonomi tarafında atılan önemli adımlardan biri olduğunu ifade etti. Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki şirket bilançolarını diğer ülkelerle kıyaslamakta zorlandığını belirterek bu düzenleme sayesinde artık bu karşılaştırmaların daha kolay yapılacağını ve yeni yatırımların teşvik edileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.